Önsöz

Sayfamıza hoş geldiniz.İzmir Onkoloji Grubu (İZOG) İzmir’de kanserle ilgilenen, kansere ve yarattığı sorunlara çözüm bulmaya çalışan, hastalara, yakınlarına destek veren, sağlık çalışanlarının gönüllü bir yapısıdır.

Bu kuruluş, 2011’de yapılanmasını tamamlamıştır. Kanserle ilgili bilgi üretimi ve paylaşımı, onkolojik sorunların çözümü için bir aradadır. Aynı zamanda sosyal paylaşım için.

Son yıllarda “aynı isimle” bir dernek çatısı altında faaliyetlerini sürdüren İZOG, bilimsel çalışmaları, aktivasyonları ve düzenlediği sempozyumlarla adından söz ettirmektedir.

İzmir, güzelliklerin kenti.  Yaşanılası bir kent.  Biz İzmirliler öyle inanıyoruz en azından. Bu kentten çıkan bir grup olarak, yaşamı daha yaşanılası yapmak için, önümüzdeki yıllarda daha büyük bir sorun olacak olan kanserle, pek çok açıdan mücadele etmemiz gerekir diye düşünüyoruz.

Hastalarımız ve yakınları, gerek biyolojik açıdan, gerekse psiko-sosyal açıdan bir bütün.  İZOG bu bütünü görerek çalışmalarını sürdürmek istiyor. Bunları- mevcut çalışmalarına ilaveten- palyatif-destek bakım konusunda, psiko-sosyal anlamda  çabaları ile gösteriyor. Artarak göstermeye devam etmeyi amaç biliyor.

İZOG, hasta ve yakınlarına hizmet ederken, kendisinin de, biyo-psiko-sosyal bir varlık olduğunu unutmayan sağlık çalışanlarından oluşan, sosyal bir birliktelik aynı zamanda. Sosyo-kültürel açıdan da faaliyetlerini sürdürmekte. Bu faaliyetler sosyo-kültürel farkındalık toplantıları, seyahatler olabiliyor bazen. Bazen de damak zevkine hitap eden gastronomik birliktelikler.

Evet “Yengeç”in peşindeyiz; yenmek için. İnsanlık bir gün “Yengeç”i alt edecek. Biliyoruz, inanıyoruz.  Biz bu mücadeleye katkı koymak istiyoruz. Ve koyuyoruz da. Hastalarımızın “Yengeç”le beraber uzun yıllar yaşamasını sağlamak için donanıyoruz.

İZOG olarak bizler, hastalarımızın, yakınlarının ve dolayısıyla bizlerin daha güzel günler görmesi için var gücüyle çalışmaya devam ediyoruz.

Çünkü biz güzel günlere inanıyoruz. Bizler gibi bu konuda çalışan pek çok yapı, kuruluş ve kişi ile birlikte, herkesi inanmaya, birlikte çaba göstermeye davet ediyoruz.

 

İZOG Adına
Dernek Başkanı
Prof.Dr. M.Oktay Tarhan